Nad 200€ poštovné ZADARMO. Nakupuj

Starostlivosť o váš ochranný odev

Ochranný systém používaný v ochranných odevoch PROFIFOREST je kombináciou niekoľkých princípov imobilizácie a zníženia rýchlosti reťazovej píly.

Vďaka jedinečným vlastnostiam anti-cut materiálu PROFIFOREST s.r.o. môžeme vyrábať výrobky, ktoré sú v súlade s európskou normou EN 381 a ktoré sú ľahké, pohodlné a ľahko sa udržiavajú.

Údržba je nanajvýš dôležitá, aby sa zabezpečilo, že nezávislé vrstvy v ochrannej vložke sa navzájom nelepia alebo nie sú akýmkoľvek spôsobom poškodené, čím sa zníži úroveň ochrany.

 Každý odev, ktorý dostanete, sa dodáva so samostatnou príručkou o tom, ako sa správne prať a vysušiť.

Vždy, keď máte nejaké otázky týkajúce sa údržby odevu, prečítajte si pozorne návod na použitie, ktorý je súčasťou každého jednotlivého balenia.

Nižšie nájdete zhrnutie významu symbolov wash & care.
Na etikete odevu nájdete správne pokyny týkajúce sa prania.

Kedy hľadať nové ochranné oblečenie pre motorové píly?

Závisí to úplne od frekvencie používania. Pri správnom udržiavaní zaručuje kvalita našich výrobkov primeranú ochranu na maximálny čas. Životnosť nohavíc bude závisieť od intenzity používania (ste denný alebo príležitostný užívateľ), od drsnosti prostredia (tŕne, ...) a od štýlu nohavíc  ktoré ste si vybrali.

Aké sú hlavné príčiny možného zníženia úrovne ochrany?

  1. Nečistoty a mastnoty
    Látky ako živica, motorová píla, benzín, ... môžu potenciálne znečistiť ochrannú vložku a spôsobiť, že sa nezávislé ochranné vrstvy zlepia.
  2. Teplo
    Priamy kontakt so zdrojom tepla, napr. horúci motor.
    To môže spôsobiť proces rozdrvenia alebo spálenia procesom poškodzujúcim ochrannú vložku a skrátením nezávislých vlákien.
    Buďte opatrní, aj keď vonkajšia tkanina nie je viditeľne poškodená zdrojom tepla, vlákna, ktoré ležia pod nimi, mohli byť vystavené teplu, čo má za následok zníženú úroveň ochrany.
  3. Žmýkanie / sušenie v bubne
    Žmýkanie znižuje úroveň ochrany, pretože by to mohlo významne zmeniť pôvodný tvar ochrannej vrstvy.
    Sušenie ochranných odevov na motorové píly môže narušiť tvar účinnosti znižovania ochranných vložiek.
  4. Nesprávne opravy
    Nikdy neprošívajte cez ochrannú vložku (môže sa opravovať iba vonkajšia tkanina), pretože v prípade nehody sa zníži imobilizačný proces.
    Odrezanie časti nohavíc samozrejme znižuje úroveň ochrany.

Základy ošetrenia a údržba výrobkov

Ďakujeme Vám, že ste si zakúpili výrobok PROFIFOREST. Pred tým ako začnete výrobok používať, prečítajte si prosím túto brožúru. Nájdete v nej informácie, ako sa o výrobky PROFIFOREST správne starať. Naše výrobky sú vyrobené zo značkových, funkčných, moderných materiálov, ktoré si vyžadujú špeciálnu údržbu. Nemusíte sa ale obávať, údržba je jednoduchá, stačí len dodržať pár základných pravidiel. Pri ich dodržaní Vám budú naše výrobky dlho a plne funkčne slúžiť.

Oblečenie

Základné zásady

  • Prv než začnete svoj výrobok používať, operte ho. Zbavíte tým výrobok apretúry materiálu a prípadných nečistôt, ktoré sa mohli na výrobok dostať v procese výroby alebo skladovania.
  • Vždy sa riaďte symbolmi pre ošetrovanie výrobku uvedenými na etikete výrobku.
  • Pri praní v práčke je potrebné odstrániť všetko, čo by mohlo materiál mechanicky poškodiť. Pozor na zabudnuté veci vo vreckách, či iné výrobky prané súčasne. Zapnite všetky zipsy, gombíky, háčiky aj suché zipsy, ktoré môžu poškodiť jemné materiály.
  • Výrobky perte, sušte a žehlite obrátené na rubovú stranu.
  • Výrobky perte oddelene od ostatných textílii, s druhmi zhodného charakteru a odtieňa.
  • Dodržujte odporúčanú teplotu prania, väčšinou je to 30°C, nespoliehajte sa na svoj subjektívny pocit.
  • Väčšinu výrobkov z funkčných materiálov nie je potrebné žehliť, nakoľko syntetické materiály sú veľmi málo krčivé. Ak sa predsa rozhodnete výrobok vyžehliť, nikdy neprekračujte teplotu uvedenú na etikete výrobku!
  • Pre pranie funkčných materiálov používajte výhradne tekuté pracie prostriedky, ideálne tie, ktoré sú na ne špeciálne určené.
  • Pri praní funkčných materiálov do prania nepridávajte žiadne iné prísady, ako sú bielidlá, zmäkčovače vody alebo aviváž. Bielidlá a zmäkčovače vody môžu spôsobiť zmenu farebného odtieňa výrobku, alebo ho dokonca až zničiť. Aviváže vytvárajú na povrchu vlákien film, ktorý zbavuje vlákna ich funkčných vlastností, u membrány upchávajú ich póry, čím znižujú, pripadne až úplne eliminujú paropriepustnosť membrány, môžu ju tiež trvale znehodnotiť.
  • Po praní je nutné oblečenie dôkladne vyplákať, aby sa čo najlepšie odstránili zbytky pracieho prostriedku a nečistôt.
  • Výrobky po opraní nenechávajte v práčke, ale ich hneď vyberte a začnite sušiť.
  • Výrobky nikdy nesušte na priamom slnku, radiátoroch alebo iných vykurovacích telesách. Môže to spôsobiť nielen zmenu farebného odtieňa výrobku, ale aj trvalé poškodenie jeho funkčných vlastností.
  • Mokrý alebo znečistený výrobok nenechávajte zbytočne dlhšiu dobu zložený v batohu či inde.
  • Membránové výrobky nenechávajte vystavené priamemu slnečnému žiareniu a vysokým teplotám.
  • Membránový výrobok, ktorý neplánujete dlhšiu dobu používať je ideálne vyčistiť a skladovať zavesený na tmavom mieste, napríklad v skrini alebo šatníku. Ak výrobok musíte skladovať zložený, dbajte na to, aby nebol vystavený prílišnému tlaku, napríklad vrstve šatstva nad ním.
  • Dezodoranty, parfumy a inú kozmetiku nikdy neaplikuje priamo na výrobok. Aj napriek tomu, že majú výrobky antipillingovou úpravu, ktorá iba znižuje vlastnosť striže žmolkovat, k určitému žmolkovaniu vplyvom mechanického namáhania u výrobkov dochádza. Žmolkovanie je prirodzenou vlastnosťou striže a je vyvážené funkčnosťou a komfortom. Toto tvrdenie je garantované výrobcom materiálu. Táto vizuálna záležitosť nemá vplyv na funkčnosť výrobkov a nemôže byť predmetom reklamácie.

Organická bavlna (GOTS certifikát)

Bavlnené výrobky možno prať na štandardných pracích programoch s vyššími otáčkami odstreďovania, biele pri teplote 60°C, farebné pri teplote 40°C a čierne pri teplote 30°C. Pozor, pri praní výrobku sa riaďte symbolmi na etikete výrobku. Ak má Váš výrobok napríklad potlač, vysoká teplota by ju mohla zničiť a preto je potrebné tieto prať len pri teplote 30°C. Výrobky s potlačami či inými aplikovanými ozdobami perte vždy vyvrátené naruby, aby sa tieto pri praní nepoškodili. Tričká s potlačami sa nesmú sušiť v sušičke, potlač by mohla popraskať. Pri žehlení tričko nikdy nežehlite cez potlač.

Polyamid

(3XDRY, DryPro, Cordura, Schoeller Keprotec, Schoeller Dynatec, Outdare)

Polyamidové vlákna môžte prať v automatickej práčke na šetrnom programe pri teplotách 30-40°C aj za použitia bežných pracích prostriedkov. Pri praní by nemal byť bubon práčky naplnený úplné po vrch, aby sa syntetické vlákna počas prania príliš nepokrčili. Vyhnite sa tiež príliš intenzívnemu žmýkaniu. Aby sa zachovali funkčné vlastnosti vlákien, nikdy nepoužívajte aviváž! Výrobky z polyamidu je možné sušiť aj v sušičke pri nízkych teplotách, odporúčame používať špeciálny program určený na športové odevy. Ak je to nevyhnutné, žehlite výrobky pri najnižšej teplote.

Funkčná bielizeň

Pri praní jemnej funkčnej bielizne by nemal byť bubon práčky naplnený úplne po vrch, aby sa syntetické vlákna počas prania príliš nepokrčili. Ak periete bielizeň ručne, vyhnite sa intenzívnemu žmýkaniu a krúteniu materiálu z rovnakého dôvodu. Aby sa zachovali funkčné vlastnosti vlákien, nikdy nepoužívajte aviváž!

Ak dôjde počas používania k extrémnemu prepoteniu výrobkov, odporúčame výrobok po použití hneď vyplákať vo vlažnej vode a tak zabrániť poškodeniu v dôsledku dlhodobého účinku agresívneho potu. Funkčná bielizeň môže byt vyrobená z rôznych vlákien, alebo aj ich zmesí, pri údržbe sa preto riaďte symbolmi na etikete, tu sú však hlavné zásady starostlivosti podľa chemického zloženia vlákien:

Polypropilén

Polypropylén má zo všetkých funkčných vlákien najnižšiu nasiakavosť, preto sa vo vláknach neviaže nečistota, ľahko sa perie aj v studenej vode. Dobre a rýchlo schne. Vlákno je odolné voči baktériám a plesniam, je veľmi pevné, ale náchylné na vysokú teplotu. Preto je ho možné prať v automatickej práčke maximálne na 30-40°C. Bielizeň nesušte v sušičke ani nežehlite, došlo by k nenávratnému poškodeniu vlákien. Perte ju vždy obrátenú na rubovú stranu, aby nedošlo k zatrhnutiu veľmi jemných vlákien.

Polyester

(Coolmax, Polartec Power Dry)

Polyesterovú bielizeň môžte prať ručne alebo v automatickej práčke na šetrnom programe pri teplotách 30-40°C aj za použitia bežných pracích prostriedkov. Polyesterové vlákna sú odolnejšie voči vyšším teplotám ako polypropylén, bielizeň preto môžte sušiť v sušičke pri nízkych teplotách, aj opatrne žehliť na najnižšej teplote, ideálne je však bielizeň len napariť.

Merino vlna

Pred prvým nosením odporúčame zakúpený výrobok vyprať, najlepšie samostatne alebo s rovnako farebným oblečením, pretože môže dôjsť k uvoľneniu farby. Výrobky z vlny merino nie je potrebné prať veľmi často. Aj keď prádlo prepotíte, stačí ho vystaviť pôsobeniu čerstvého vzduchu. Najšetrnejšie je prať výrobky v rukách. Pokiaľ sa rozhodnete prať v pračke, nastavte šetriaci program pri 30°C. Pred praním odevy obráťte naruby. Použite tekutý prací prostriedok s neutrálnym PH, najlepšie určený na vlnu. Nepoužívajte aviváž! Vlna merino je všeobecne veľmi náchylná na mechanické poškodenie, preto pri praní v pračke odporúčame vložiť prádlo do pláteného vrecka. Neperte spoločne s oblečením, ktoré má zipsy, hrubé pracky či suchý zips. Pozor si treba dávať aj pri rôznych aktivitách v teréne a na poškodenie materiálu. Ak nosíte batoh, bedrový pás si dotiahnite tak, aby sa na chrbte batoh nehompáľal a predídete tak žmolkom. Nesušte v sušičke ani na priamom slnku, inak riskujete vyblednutie farby alebo zožltnutie tkaniny. Výrobky skladujte v suchu, nie na priamom slnku. Merino vlna taktiež podlieha skaze vplyvom domových parazitov ako sú napríklad mole.

Termoizolačná vrstva, flísové materiály

(Polartec Thermal pro, Polartec Power Stretch, Polartec Classic Micro, ZeroTherm, Pontetorto Tecnostretch)

Flísové materiály je možné prať v práčke na programe pre syntetiku, pri teplote 30-40°C, podľa symbolu na etikete odevu. Výrobky môžme prať aj bežnými tekutými pracími prostriedkami. Použitie tuhých práškov sa neodporúča. Prací prostriedok nesmie obsahovať bielidlá a zjasňovače. Zmäkčovače a aviváže nepoužívame. Bubon práčky nenapĺňajte doplna, medzi odevmi v práčke a vrchom bubna by mala zostať aspoň 10-15 cm medzera, aby mali odevy pri praní priestor k pohybu a aby sa syntetické vlákna nepokrčili. Pokiaľ nemajú výrobky z flísu nejaké špeciálne aplikácie, väčšinou je ich možné sušiť v sušičke prádla pri nízkej teplote, zvoľte program pre športové odevy. Flísové výrobky  s vlasom nie je vhodné žehliť ani na nízkej teplote, nakoľko tlakom žehličky vlas "spľasne" a tým materiál stráca na svojich izolačných schopnostiach. Ak si myslíte že Váš výrobok predsa len nevyhnutne potrebuje vyžehliť, použite buď vertikálnu parnú žehličku, alebo klasickú parnú žehličku s dostatočným tlakovým rázom  pary. Medzi žehličku a výrobok si položte tenkú bavlnenú tkaninu. Žehličku len zľahka umiestnite na povrch bavlnenej tkaniny, nepritláčajte a výrobok naparujte. Tlak pary a jej teplota zabezpečia vyžehlenie výrobku.

Výrobky s páperovou výplňou (RDS certifikát)

(RealDown, Downtek)

Údržba prešívaných búnd je veľmi náročná. Odporúčame vám využiť služby odbornej práčovne so sušičkou. Bez sušičky nie je možné produkty dobre vysušiť. Drobné znečistenia odstránite vlažnou vodou použitím hubky. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie doma, používajte iba tekuté pracie prostriedky. Pre tieto účely existujú špecializované prostriedky, ktoré vhodne ošetrujú duté vlákna a páperie. Odporúčame do práčky pridať tri tenisové loptičky, ktoré pomôžu pri praní a plákaní udržiavať rovnomerné rozmiestnenie páperia v komorách produktu. Nastavte šetriaci program pri 30°C. Nepoužívajte žiadnu aviváž ani iné zmäkčovadlá! V sušičke sušte na najnižšej, šetrnej teplote. Je vhodné zopakovať viac cyklov pre lepšie dosušenie a rozfúkanie páperia. V prípade premočenia dažďom či snehom je potrebné produkty vždy dôkladne vysušiť voľné zavesené na vešiaku. Páperové produkty uschovávajte vždy nestlačené.

Pri produktoch plnených páperím je bežný jav úniku páperia cez materiál a švy. Materiál na týchto produktoch má póry, ktoré zabezpečujú priedušnosť. Páperie môže cez tieto póry unikať. Unikajúce páperie materiál nepretrhne, iba posunie priadze a vytvorí medzeru medzi nimi. Unikajúce páperie treba vtlačiť späť do komory a nie ho vyťahovať. Medzera sa sama zacelí, keď sa priadze dostanú na svoje pôvodné miesto. Môžeme im pomôcť aj jemným masírovaním. Vytiahnutím páperia by sa medzera zväčšila a priadzam by trvalo dlhšiu dobu vrátiť sa späť. Za túto dobu by cez medzeru mohlo uniknúť ďalšie páperie.

Výrobky so syntetickou výplňou

(Thermolite, Primaloft, LoftPlus)

Syntetické výplne znášajú pranie v automatickej práčke aj sušenie v sušičke veľmi dobre. Pre údržbu výrobkov s touto výplňou sa preto riaďte pokynmi na výrobku. Nevyťahujte výrobok z pračky bez dôkladného vyžmýkania. Vnútorná vrstva nasiaknutá vodou sa môže pri vyťahovaní poškodiť. Predtým, než výrobok so syntetickou výplňou odložíte do skrine, vždy sa presvedčte, že je výplň dokonale suchá a to nie len po opraní a sušení, ale aj po nosení. Nezabúdajte, že rúno môže byť navlhnuté parami vyprodukovanými telom počas športovej aktivity. Výrobky neskladuje v kompresných vakoch, alebo inak stlačené, ideálne je skladovať ich zavesené na vešiaku.

Membránové materiály

(Venturex, Pontetorto No Wind, Polartec Power Shield, 360_Vertigo, Sympatex, eVent, Dermizax)

Všetky membránové materiály môžte prať v automatickej práčke pri šetrnom programe na syntetiku, pri teplote 30°C. Odporúčame používať len špeciálne tekuté pracie prostriedky na membrány, ktoré sú rozpustnejšie ako klasické tekuté pracie prostriedky. Klasické tekuté pracie prostriedky môžu póry membrány upchávať a tým znížiť paropriepustnosť membrány. Pri praní v práčke zvoľte jeden až dva plákacie cykly navyše, aby ste výrobok dôkladne zbavili zvyškov pracieho prostriedku.

Silne znečistené časti odevu je nutné nechať pred praním rozmočiť a preprať ručne jadrovým alebo kokosovým mydlom. Pri ručnom praní materiál silno mechanicky netrite, iba ho jemne stláčajte a následne dôkladne preplákajte. Membránové odevy ručne nežmýkajte, ani sa nesnažte odstrániť vodu krútením, mohlo by to poškodiť membránu. Po opratí vodu nechajte zo zaveseného odevu stiecť a dosušte ho zavesený pri izbovej teplote.

Ak nechávate oblečenie profesionálne chemicky čistiť, požadujte jeho vyplákanie v čistom destilovanom rozpúšťadle a nástrek impregnácie.

Impregnácia (obnovenie vodoodpudivosti)

Aj keď majú všetky naše membránové odevy trvácnu vodoodpudivú úpravu povrchu, vplyvom mechanického používania, chemickým vplyvom a teplotným zmenám, sa táto vodoodpudivosť časom môže znižovať. Životnosť vodoodpudivej úpravy záleží aj od starostlivosti o oblečenie a náročnosti používania. Pozor, nezamieňajte si vodoodpudivosť s vodeodolnosťou. Znížená schopnosť odpudzovať vodu sa prejaví tak, že dážď na látke prestane tvoriť kvapôčky a voda začne vsakovať do povrchu vrchnej tkaniny. Odev nasiaknutou vodou následne zťažkne a utvorenie vodného filmu následne spôsobí zníženie paropriepustnosti. Je preto nutné po určitom čase používania a prania výrobku vodoodpudivosť tkaniny vhodnou impregnáciou obnoviť. Odporúčame aplikovať impregnáciu nástrekom na povrch vrchnej tkaniny a to po vypraní odevu. Vhodné impregnačné prostriedky zakúpite v outdoorových predajniach.

PRIHLÁS SA DO NEWSLETTERU
A ZOSTAŇ V OBRAZE